1 Answers
Option 4 : 105 km/hr
GIVEN:
Speed of boat in still water(x) = 108 km/hr
Speed of stream(y) = 5 m/s = 18 km/hr
FORMULA USED:
When the distance is same then
Average speed = (2 × a × b)/(a + b)
Where a and b are two speed travelled
FORMULA USED:
Speed of a boat in still water be x km/hr and the speed of a stream be y km/hr.
Upstream speed = (x – y) km/hr
Downstream speed = (x + y) km/hr
CALCULATION:
Now,
Average speed = ((2 × (x + y)(x – y))/(x + y + x – y)
⇒ Average speed = 2 × /(2x)
⇒ Average speed = 2 × (108)2 – (18)2)/ (2 × 108)
⇒ Average speed = (11664 – 324)/(108)
⇒ Average speed = 11340/108 = 105 km/hr
∴ Average speed = 105 km/hr
8 views
Answered