1 Answers

Option 3 : 45 km/h

Given:

Length of Bridge = 180 km

Time Taken by train(Tt) = 3 hours

Time Taken by Boat(T) = 4 hours

Formula Used:

Speed = Distance/Time

Concept:

If distance is equal, then S1 × T1 = S2 × T2

Calculations:

Speed of Train(St) = Distance/Time

Speed of Train(St) = 180/3 = 60 km/h

Speed of Boat(Sb) = St + 30

Speed of Boat(Sb) = 60 + 30 = 90 km/h

As we can see speed of boat is more than the speed than the speed of the train, still it takes more time to travel the same distance as compare to train. It is because stream is upstream

The Stream is Upstream.

Let the speed of Upstream(Sup) is x

Speed of the boat in stream(S) = Sb – Sup

Train and boat travelled same distance

It means St × Tt = S × T

⇒ 60 × 3 = S × 4

⇒ S = 180/4

⇒ S = 45 km/h

⇒ S = Sb – Sup

⇒ 45 = 90 – Sup

⇒ Sup = 90 – 45 = 45 km/h
4 views

Related Questions