1 Answers

Option 1 : 52.46 km/hr

Total distance traveled by train to cross the platform,

⇒ 1250 m + 100m = 1350 m = 1.35 km

Total distance travelled by train for the journey = 150km

Total time taken = 150/50 = 3 hours

Time taken to cross the platform = 10 minutes = 1/6 hr

Distance except the platform = 150 – 1.35 = 148.65 km

Time taken for the rest of the journey = 3 – 1/6 = 17/6 hr

∴ Speed during the rest of the journey = 148.65 × 6 / 17 = 52.46 km/hr
5 views

Related Questions