1 Answers

Option 1 : 381 km

Time taken by train A to cover 800 km = 800 / 80 × 60 = 600 minute

No of stoppages = 800 / 100 = (8 - 1) = 7

(∵ Last stoppage will not be counted)

Time taken in 7 stoppages = 7 × 5 = 35 minute

Total time taken by train A to cover 800 km = 600 + 35 = 635 minute

For train B:

Time to cover 60 km = 60 / 40 × 60 = 90 minute

Time taken by train B to cover 60 km = 90 + 10 = 100 minute

∵ Distance travelled in 100 minute by train B = 60 km

∴ Distance travelled in 635 minute by train B = 60 / 100 × 635 = 381 km

4 views

Related Questions