1 Answers

Option 2 : Quantity A > Quantity B

Speed of the first train = 60 × (5/18) m/sec

Speed of the second train = 36 × (5/18) = 10 m/sec

Length of the second train = 10 × 25 = 250 m = .25 Km

Length of the first train = 1.4 × (250) = 350 m

Time taken by the first train to cross the platform = × (18/5) = 33 sec

∴ Quantity A > Quantity B
9 views

Related Questions