1 Answers
Option 2 : Statement I and III are sufficient to answer the question.
Let after increasing speed by 5 kmph the car saves t time.
From question,
D/v = T ----(i)
And D/(v + 5) = T – t ----(ii)
Statement 1:
D/v + D/(v + 5) = 2T – 0.6
From (i) and (ii),
T + T – t = 2T – 0.6
⇒ t = 0.6 hours
Also D/v + D/(v + 5) = 2D/v – 0.6 ----(iii)
Statement 2:
0.4D/v = 0.6D/1.5v
⇒ 0.4 = 0.4
Statement 3:
D2 – 25D + 200 = 0
From here we will get the value D
After putting the value of D in equation (iii) we will get the value of v.
∴ The right answer will be option 2.
8 views
Answered