1 Answers

Option 5 : All the statements together are required to answer the question.

Let the speed of boat A and boat B in still water is v and w respectively and speed of the river is u.

From,

Statement I:

Speed of boat A (v) = 120/6 = 20 km/hr

Statement II:

Speed of boat B (w) = 120/7.5 = 16 km/hr

Statement III:

w – u = 360/30 = 12 km/hr

⇒ 16 – u = 12

⇒ u = 4 km/hr

 The boat A starts from P and move towards Q with speed (20 + 4) = 24 km/hr

And boat B starts from Q and move towards P with speed (16 – 4) = 12 km/hr

So they will meet first time after = 360/(24 + 12) = 10 hours

Boat A then complete its journey after 360/24 = 15 hours

And after 15 hours boat B will cover distance = 12 × 15 = 180 km

Now the distance between A and B is (360 – 180) = 180 km

∴ They will meet second time after {10 + 180/(24 – 12)} = 10 + 15 = 25 hours at 60 km from Q

6 views

Related Questions