1 Answers

Option 5 : 10 hours and 25 hours

Given:

Speed of boat A in still water = 20 km/hr

Speed of boat B in still water = 16 km/hr

Speed of stream = 4 km/hr

The distance between P and Q is 360 km.

Formula used:

Meeting time of two bodies = (Distance between them)/(Relative speed)

Calculation:

[ src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/06/F1_Mohd_Shraddha_27.05.2020_D2.png" style="width: 280px; height: 145px;">

The boat A starts from P and move towards Q with the speed of (20 + 4) = 24 km/hr

And boat B starts from Q and move towards P with the speed of (16 – 4) = 12 km/hr

∴ They will meet first time after = 360/(24 + 12) = 10 hours

Boat A then complete its journey after 360/24 = 15 hours

And after 15 hours boat B will cover distance = 12 × 15 = 180 km

Now the distance between A and B is (360 – 180) = 180 km

∴ They will meet again after {10 + 180/(24 – 12)} = 10 + 15 = 25 hours
4 views

Related Questions