1 Answers

Option 1 : Quantity A > Quantity B

Solving for Quantity A:

Speed in the first part = 158/(3 + 18/60) = 47.88 km/hr.

The average speed of two speeds ‘x’ km/hr and ‘y’ km/hr = 2xy/(x + y) km/hr

Required average speed = (2 × 45 × 47.88)/(45 + 47.88) = 46.4 km/hr.

⇒ Quantity A = 46.4 km/hr

Solving for Quantity B:

Distance travelled = 480 km

Time travelled = 10 + (45/60) + (30/60) = 11.15 hrs.

Average speed = 480/11.15 = 43.04 km/hr

⇒ Quantity B = 43.04 km/hr

∴ Quantity A > Quantity B
5 views

Related Questions