1 Answers
Option 2 : Quantity A < Quantity B
Quantity A:
Time taken by A to fill the tank = x hours
⇒ Tank filled by A in 1 hour = 1/x
Time taken by B to fill the tank = (x + 7) hours
⇒ Tank filled by B in 1 hour = 1/(x + 7)
Two outlet pipes can empty the tank in 3.5 hours and their efficiency is same
⇒ C + D = 1/3.5
⇒ 2C = 1/3.5 ----(C = D)
⇒ C = 1/7
∴ C = D = 7 hours
Working together they can fill the tank in 2 hours
⇒ 1/A + 1/B – 1/C – 1/D = 1/2
⇒ 1/x + 1/(x + 7) – (1/7) – (1/7) = 1/2
⇒ 1/x + 1/x + 7 = 1/2 – 1/7 – 1/7
⇒ (2x + 7)/(x)(x + 7) = 3/14
⇒ 3x2 – 7x – 98 = 0
⇒ 3x2 – 21x + 14x – 98 = 0
⇒ 3x(x – 7) + 14(x – 7) = 0
⇒ x = 7, -14/3
Rejecting -14/3 as work can’t be negative
∴ Time taken by A to fill the tank alone = 7 hrs
Quantity B:
The ratio of efficiencies of two pipes A and B is in the ratio 3 ∶ 2
The ratio of efficiencies of two pipes B and C is in the ratio 1 ∶ 3
Equating the coefficient of B in both the ratios
The ratio of efficiencies of two pipes B and C = 2 ∶ 6
∴ Ratio of efficiency of A, B and C = 3 ∶ 2 ∶ 6
Let the time taken by A, B and C be 3x, 2x and 6x
Working together they can fill the tank in 7.5 hours
⇒ 1/3x + 1/2x – 1/6x = 1/7.5
⇒ 4/6x = 1/7.5
⇒ x = 5
∴ Time taken by A to fill the tank alone = 5 × 3 = 15 hours
Hence Quantity A < Quantity B