1 Answers

Option 3 : Quantity I < Quantity II

Quantity I:

Pipe A's 1 hour's work = 1/15

Pipe B's 1 hour's work = 1/5

Leakage 1 hour's work = ¼

Pipe (A + B) and leakage 1 hours work = 1/15 – 1/5 – ¼ = -23/60

The tank will get empty in 60/23 hours.

Quantity II:

1 men 1 hour's work = 1/(20 × 25)

1 women 1 hour's work = 1/(30 × 15)

15 men 10 hours work = 15 × 1/(20 × 15) × 10 = ½

Remaining work = ½

30 women work = 30/(30 × 15) = 1/15

Total time in which 30 women can complete the half of the work = ½ × 15 = 15/2 hours.

Total works gets completed in = 10 + 15/2 = 35/2 hours

So, we can observe Quantity I < Quantity II.

5 views

Related Questions