1 Answers

Option 4 : Quantity I > Quantity II

Quantity I:

Selling price = Rs. 2750

Profit percentage = 10%

Cost price of an item = 2750 × 100/110 = Rs. 2500

Marked price of an item = 2500 × 125/100 = Rs. 3125

Discount percentage = 2%

Selling price after 2% discount = 3125 × 98/100 = Rs. 3062.5

Profit percentage = (3062.5 – 2500)/2500 × 100

Profit percentage = 22.5%

Quantity II:

Simple Interest earned by Rohan in 2 years =

= (2500 × A × 2/100) + (3000 × 2 × B/100)

= 50A + 60B

Profit he had = 2320

⇒ 50A + 60B = 2320

⇒ 5A + 6B = 232

Simple Interest earned by interchanging rates of interest =

= (2500 × B × 2/100) + (3000 × 2 × A/100)

= 50B + 60A

Profit he had = 2300

⇒ 50B + 60A = 2300

⇒ 6A + 5B = 230

Solving,

A = 20% and B = 22%

So, we can observe Quantity I > Quantity II.

8 views

Related Questions