1 Answers

Option 2 : 72/161

Let V be the volume of tank. So

Speed of flow of water in pipe A = V/6

Speed of flow of water in pipe B = V/8

Speed of flow of water in pipe C = V/10

Desired case:

Time when tank is half filled,

V/6 + V/8 = V/2/t

⇒ 14V/48 = V/2t

⇒ t = 48/28 = 12/7 hrs

Now when C is opened,

V/6 + V/8 – V/10 = V/2T

⇒ 20 + 15 – 12/ 120 = 1/2T

⇒ 23/60 = 1/T

⇒ T = 60/23 hrs

So total time taken = t + T = 12/7 + 60/23 = 696/161 hrs

Now case mistakenly happened:

Time when tank is 3/4th filled,

V/6 + V/8 = (3V/4)/t

⇒ 14V/48 = 3V/4t

⇒ t = 48 × 3/4 × 14 = 18/7 hrs

Now when C is opened,

V/6 + V/8 – V/10 = V/4T

⇒ 20 + 15 – 12/ 120 = 1/4T

⇒ 23/30 = 1/T

⇒ T = 30/23 hrs

So total time taken = t + T = 18/7 + 30/23 = 624/161 hrs

∴ Difference in time taken = 696/161 – 624/161 = 72/161 hrs
8 views

Related Questions