1 Answers

Option 1 : 37

Given:

Pipe A can fill a tank in 8 hours 

Pipe B can fill a tank in 12 hours 

Pipe C alone can empty the full tank in 15 hours.

A and B are opened together for 2 hours and then C is also opened

Formula used:

Time taken by A + B + C = Remaining work/Efficiecy.(A + B + C)

Calculation:

According to the question;

  Time
 
Total Efficiency
A 8 hours 120(LCM)   + 15 w/hrs
B 12 hours  + 10 w/hrs
C 15 hours  - 8 w/hrs
 

A + B = 25 w/hrs

They work for 2 hours,

Toatal work done = 25 × 2 = 50 units

Remaining work = 120 - 50 = 70 units

Now, A is closed and B and C work,

B + C = 10 + (-8) = 2 w/hrs

Time Taken = 70/2 = 35 hours

Total Time Taken to fill the tank = 35 + 2 = 37 hrs.

∴ Total Time Taken to fill the tank is 37 hrs.

6 views

Related Questions