1 Answers

Option 2 : 16

Given:

Pipe A can fill a tank in 8 hours

Pipe B can fill a tank in 12 hours

Pipe C can empty the tank in 6 hours

Formula used:

Work done = Time × Efficiency

Time ∝ 1/Efficiency

Calculation:

In one hour pipe, A can fill 1/8

In one hour pipe B can fill 1/12

In one hour pipe C can empty 1/6

If pipe A and B opened for 2 hours

(1/8 + 1/12) × 2

⇒ (5/24) × 2 = 5/12

Part of tank not filled

1 - 5/12 = 7/12

Now pipe C is opened

5/24 - 1/6 = 1/24

1/6 part will be filled in

(7/12)/(1/24)

⇒ 7 × 2 = 14 hours

The tank will be filled completely in

14 + 2 = 16 hours

∴ 16 hours is the right answer.

4 views

Related Questions