1 Answers

Option 3 : 2

Given:

Pipe A can fill a tank in 4 hours

Pipe B can fill a tank in 6 hours

Pipe C can empty the tank in 3 hours

Formula used:

Work done = Time × Efficiency

Time ∝ 1/Efficiency

Calculation:

In one hour pipe, A can fill 1/4

In one-hour pipe, B can fill 1/6

In one-hour pipe, C can empty 1/3

Pipe A and B are opened for 2 hours

(1/6 + 1/4) × 2 = 5/6

Empty tank left

1 - 5/6 = 1/6

Now, C is opened

1/4 + 1/6 - 1/3 = 1/12

No tank will be filled in

= (1/6)/(1/12) = 12/6 = 2 hours

∴ The tank is filled in the next 2 hours after pipe C is opened.

5 views

Related Questions