1 Answers

Option 4 : 40%

Given:

No of students who obtained marks between 200 and 300 = 45 + 60 = 105 

No of students who obtained marks between 350 or more marks = 40 + 35 = 75

Calculation:

∴ The required percent = (105 - 75)/75 × 100 = 30/75 × 100 

⇒ 40%

9 views

Related Questions