1 Answers

Option 3 : 385.7%

Number of student obtained less than 350 = (30 + 45 + 60 + 35) = 170

Number of student obtained 400 or more = 35

⇒ Difference between number of students obtained less than 350 and number of students obtained 400 or more = (170 - 35) = 135

Percentage = 135/35 × 100 = 385.714% ≈ 385.7%

∴ Required percentage is 385.7%

5 views

Related Questions