1 Answers

Option 1 : 114.3%

Given:

Number of students who obtained marks less than 250 = 45 + 30 = 75

Number of students who obtained marks more or equal to 400 = 35

Calculation:

Percentage difference = × 100

⇒ (40/35) × 100

∴ The required answer is 114.3%

6 views

Related Questions