1 Answers
Option 4 : 22%
Calculation:
Total number of students = 250
Total number of students who scored less than 70% marks = (10 + 30 + 80) = 120
The percentage of students who scored less than 70% marks = (120/250 × 100)
⇒ (12 × 4) = 48%
Now,
Total number of students who scored 80% and above = (40 + 25) = 65
The percentage of students who scored 80% and above = (65/250 × 100)
⇒ (13 × 2) = 26%
Now,
The difference between the percentage of students who scored less than 70% marks and the percentage of students who scored 80% and above = (48 – 26)%
⇒ 22%
∴ The required difference is 22%
5 views
Answered