1 Answers

Option 2 : 25.2%

Given :

Total students enrolled are 5500

Total students passed are 3300

Calculations : 

Number of students enrolled in P = 20% of 5500 = 1100

Number of students enrolled in Q = 30% of 5500 = 1650

Number of students passed in P = 18% of 3300 = 594

Number of students passed in Q = 24% of 3300 = 792

Average of students passed in P & Q = (594 + 792)/2 = 693

The required percentage = (693/2750) × 100

⇒ 25.2%

The correct choice is option 2.

6 views

Related Questions