1 Answers

Option 2 : 48

Given:

The percentage of the not qualifying candidate in K is 80%

The percentage of the not qualifying candidate in I is 74%

Calculation:

⇒ Total number of candidate not qualifying in K = 980 × (80/100) = 784

⇒ Total number of candidate not qualifying in I = 2200 × (74/100) = 1628

⇒ The required percentage = (784/1628) × 100 = 48.15 ≈ 48%

∴ The required result will be 48%.

5 views

Related Questions