1 Answers

Option 4 : 48

Number of candidate who did qualify in bank K = 980 × 80% = 784

And the number of candidate who did not qualify in bank l = 2200 × 74% = 1628

Let the required percentage be x

Now, according to question

784 = x% of 1628

⇒ 784 = x/100 × 1628

So, x = 48.157

∴ Required percentage is 48%
4 views

Related Questions