1 Answers

Option 3 : 51%

Calculation:

The number of candidates enrolled for institutes P and T together = (20 + 20)% = 40%

Total number of candidates enrolled in five different institutes = 5500

The percentage of the number of candidates enrolled for institutes P and T together = (40% of 5500)

⇒ (40/100 × 5500)

⇒ 2200

Now,

The number of candidates passed from institutes P and T together = (18 + 16)% = 34%

Total number of candidates who passed the examination from five institutes = 3300

The percentage of the number of candidates passed from institutes P and T together = (34% of 3300)

⇒ (34/100 × 3300)

⇒ 1122

Now,

The percentage of the candidates who passed to the number of candidates enrolled for institutes P and T together = (1122/2200 × 100)%

⇒ (1122/22)%

⇒ 51%

∴ The required percentage is 51%

8 views

Related Questions