A policeman stepped out of the police station and walked 60 m towards west. He then took a left turn walked 38 m to reach a fruit shop. He then took a right turn and walked 60 m. He then took a right turn and walked 38 m to reach a restaurant. What is the approximate shortest distance between the police station and the restaurant via the fruit shop?

A policeman stepped out of the police station and walked 60 m towards west. He then took a left turn walked 38 m to reach a fruit shop. He then took a right turn and walked 60 m. He then took a right turn and walked 38 m to reach a restaurant. What is the approximate shortest distance between the police station and the restaurant via the fruit shop? Correct Answer 142 m

Representing the given information on NESW diagram:

[ alt="F1 Shraddha Prashant 11.03 (28)" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/03/F1_Shraddha_Prashant_11.03%20%2828%29.png" style="width: 443px; height: 390px;">

The approximate shortest distance between the police station and the restaurant via the fruit shop is: 

Distance = OB + DB

But Here, OB = DB

Then, Distance = 2(OB) → (i)

Applying Pythagoras theorem in ∆OAB :

(Hypotenuse)2 = (Base)2 + (Perpendicular)2

(OB)2 = (AB)2 + (OA)2

(OB)2 = (38)2 + (60)2

(OB)2 = 1444 + 3600 = 5044

OB = √5044 = 71.02

Putting the value of OB in equation (i),

Distance = 2(OB) → 2 × 71.02 → 142.4 (approx. 142)

Hence, the correct answer is "142 m".

Related Questions