In a constituency 60% of voters are males and rest are females, 40% of male - voters are literate and 20% of female voters are literates. By what per cent is the number of literate males less than that of illiterate females?
In a constituency 60% of voters are males and rest are females, 40% of male - voters are literate and 20% of female voters are literates. By what per cent is the number of literate males less than that of illiterate females? Correct Answer 25
Calculation:
Let be assume the total number of the voter is V
⇒ Total male voters = 3V/5
⇒ Total female voters = 2V/5
⇒ Literate male voters = 2/5 × (3V/5) = 6V/25
⇒ Literate female voters = 1/5 × (2V/5) = 2V/25
⇒ Illiterate female voters = 4/5 × (2V/5) = 8V/25
⇒ The required percentage = (8V/25 - 6V/25)/8V/25 × (100) = 25%
∴ The required result will be 25%.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025