In a village, total population is 4000. 55% are males and 45% are females. Among the males, 25% are illiterate and among the females, 80% are literate. What percentage of a number of females are illiterate with respect to the number of males who are literate?

In a village, total population is 4000. 55% are males and 45% are females. Among the males, 25% are illiterate and among the females, 80% are literate. What percentage of a number of females are illiterate with respect to the number of males who are literate? Correct Answer 21.81%

Let the number of males and females be m and n respectively,

Given,

Number of females = 4000 × 45/100 = 1800

Number of males = 4000 × 55/100 = 2200

Number of illiterate females = 1800 × 20/100 = 360

Number of literate males = 2200 × 75/100 = 1650

Required percentage = (360/1650) × 100 = 21.81%

Related Questions