In a downtown 38% of the population is male and remaining are females. Out of the females 74% are literate and remaining is illiterate. Out of males 65% are literate and remaining is illiterate. The total number of illiterate population is 23536. If 3296 literate women moves to the downtown how much percentage increase of literacy in female is observed?

In a downtown 38% of the population is male and remaining are females. Out of the females 74% are literate and remaining is illiterate. Out of males 65% are literate and remaining is illiterate. The total number of illiterate population is 23536. If 3296 literate women moves to the downtown how much percentage increase of literacy in female is observed? Correct Answer 9%

Given:

Females = 62%

Males = 38%

Calculation:

= 36704

⇒ Then, Literate female = 36704 + 3296 = 40000

⇒ Percentage increase is (40000 - 36704)/36704 = 8.97% ≈ 9 %

∴ Required percentage increase 9%

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. How many males are there in society A? I. Number of females in society B is 56 more than the number of males in society C. Society C has a total population(male and female combined) of 180. II. Society C has 20% more males than society A who makes 60% of the total population of society A and females in society A is equal to males in society B. 
Find the total population of town A. Statement I: Number of males in town B is 11520 which is 80% of the number of females in town A. There are 4880 more males in town A as compared to town B. Statement II: The ratio of number of males and females in town A is 41 : 36 and difference of number of males and females is 2000.