An article costs Rs. 500 and the marked price is mentioned as Rs. 800. What is the profit % for the seller if he sells and offers a discount of 10% on the marked price?

An article costs Rs. 500 and the marked price is mentioned as Rs. 800. What is the profit % for the seller if he sells and offers a discount of 10% on the marked price? Correct Answer 44%

Given:

The cost price of Article = Rs. 500

The marked price is mentioned as Rs. 800

Formula Used :

Profit % = (Profit/CP) × 100%

Calculation :

After allowing a 10% discount on the market price, we get

90% of 800 = 720

⇒ SP = 720

We know that profit = SP – CP

⇒ Profit = 720 – 500 = 220

Profit % = (Profit/CP) × 100%

⇒ (220 ÷ 500 ) × 100

⇒ 44%

∴ 44% is the profit % for the seller if he sells and offers a discount of 10% on the marked price

Related Questions

An article was sold after giving a discount on the marked price. What was the discount percentage given? I. The profit earned after giving the discount is 20%. Had the percentage of discount been doubled the seller would have incurred a loss of 4%. II. Marked price of the article is 60% above the cost price of the article.