An article costs Tk. 500 and the marked price is mentioned as Tk. 800. What is the profit % for the seller it he sells and offers a discount of 10% on the marked price ?

An article costs Tk. 500 and the marked price is mentioned as Tk. 800. What is the profit % for the seller it he sells and offers a discount of 10% on the marked price ? Correct Answer 44%

10% of 800 = 800x10/100 = 80 Profit = (800 - 80) - 500 = 720 - 500 = 220 So, the profit % = (220x100)/500 = 44%

Related Questions

An article was sold after giving a discount on the marked price. What was the discount percentage given? I. The profit earned after giving the discount is 20%. Had the percentage of discount been doubled the seller would have incurred a loss of 4%. II. Marked price of the article is 60% above the cost price of the article.