A person buys 5 tables and 9 chairs for Rs.15,400. He sells the tables at 10% profit and chairs at 20% profit. If his total profit on selling all the tables and chairs is Rs.2,080, what is the cost price of 7 chairs?

A person buys 5 tables and 9 chairs for Rs.15,400. He sells the tables at 10% profit and chairs at 20% profit. If his total profit on selling all the tables and chairs is Rs.2,080, what is the cost price of 7 chairs? Correct Answer Rs.4,200

Given:

Cost of 5 tables and 9 chairs = Rs. 15400

Selling price of tables = 10% profit

Selling price of chairs = 20% profit

Total profit on selling all the tables and chairs = Rs. 2080

Calculation:

Let the CP of one table and one chair be x and y respectively

5x + 9y = 15400 ...(1)

According to the question

5x × (10/100) + 9y × (20/100) = 2080

⇒ 5x/10 + 18y/10 = 2080

⇒ 5x + 18y = 20800 ...(2)

Subtracting equation (1) from equation (2)

9y = 5400

⇒ y = 600

Cost of 7 chairs = 7 × 600

⇒ Rs. 4200

∴ The cost of 7 chairs is Rs. 4200

Related Questions