Kewal bought 5 tables and 13 chairs for a total of Rs. 14,220. He sold the tables at a profit of 15% and the chairs at a loss of 10%. If his profit in the entire transaction is Rs. 378, then what is the difference (in Rs.) between the cost price of 2 tables and the cost price of 3 chairs?

Kewal bought 5 tables and 13 chairs for a total of Rs. 14,220. He sold the tables at a profit of 15% and the chairs at a loss of 10%. If his profit in the entire transaction is Rs. 378, then what is the difference (in Rs.) between the cost price of 2 tables and the cost price of 3 chairs? Correct Answer 1260

Given:

Kewal bought 5 tables and 13 chairs for a total of Rs. 14,220. He sold the tables at a profit of 15% and the chairs at a loss of 10%

Profit = Rs. 378

Concept used:

Profit = Selling price - Cost price 

Calculation:

Let the cost price of one table and one chair be Rs. x and Rs. y respectively.

5x + 13y = 14220      ----(1)

According to the question

5x × (15/100) - 13y × (10/100) = 378

⇒ 75x/100 - 130y/100 = 378

⇒ 15x - 26y = 7560      ----(2)

By multiplying 2 with eq (1) we get

10x + 26y = 28440      ----(3)

Adding equation (2) and equation (3)

25x = 36000

⇒ x = 1440

So,

13y = 14220 - 5 × 1440

⇒ 13y = 7020

⇒ y = 540

Now,

Cost of 2 tables = 1440 × 2 = 2880

Cost of 3 chairs = 540 × 3 = 1620

Difference = 2880 - 1620

⇒ 1260

∴ Required answer is Rs. 1260

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. The combined cost of three articles in a shop is Rs.4200. Two article sold at profit of 25% and 12.5% and third article is sold such that there is a loss of Rs.630. What is the loss percentage incurred on third article. I. The difference between cost price of highest article and lowest article is Rs.600. The costliest article is sold at a loss.  II, The cheapest item is sold at 25% profit. The the price of one of that article is the average price of the cheapest and costliest item.