At idea cellular ltd., flat structure is maintained for respective positions of all employees. However, they are divided according to their functional area. Once survey is conducted in the corporate head-office, it is being noticed by analyst that 70% of them are put in marketing department due to highest expense incurred in this department.20% of them are IT engineers and rest of them are equally divided in rest of the field. As far as their salary is concerned, average salary of employees from marketing department is Rs. 50000 a year and IT engineers makes an average of Rs.80000. What is the average salary of rest of the employees if the average of all employees is Rs. 80000?
At idea cellular ltd., flat structure is maintained for respective positions of all employees. However, they are divided according to their functional area. Once survey is conducted in the corporate head-office, it is being noticed by analyst that 70% of them are put in marketing department due to highest expense incurred in this department.20% of them are IT engineers and rest of them are equally divided in rest of the field. As far as their salary is concerned, average salary of employees from marketing department is Rs. 50000 a year and IT engineers makes an average of Rs.80000. What is the average salary of rest of the employees if the average of all employees is Rs. 80000? Correct Answer Rs. 290000
⇒ First of all, multiply each group average by the percent expressed as a decimal:
⇒ Employees from Marketing department = 0.70 × 50000 = Rs. 35000
⇒ Employees from IT department = 0.20 × 80000 = Rs. 16000
⇒ Rest of the Employees from other department = 0.10 × x = 0.1x
Where, x = average salary of rest of the employees.
⇒ According to the condition given in the problem,
⇒ 35000 + 16000 + 0.1x = 80000
⇒ 0.1x = 80000 – 35000 – 16000
⇒ 0.1x = 29000
⇒ x = 290000
∴ Answer is Rs. 290000