There are five actors S, T, U, V and W in a play. The salary of S is Rs. 10000 and the salary of T is 25% less than the salary of U whose salary is 50% more than the salary of S. The salary of V is Rs. 20000 which is Rs. 6000 more than the salary of W. Average salary of three lowest paid actors is what percent of the average salary of the three highest paid actors?
There are five actors S, T, U, V and W in a play. The salary of S is Rs. 10000 and the salary of T is 25% less than the salary of U whose salary is 50% more than the salary of S. The salary of V is Rs. 20000 which is Rs. 6000 more than the salary of W. Average salary of three lowest paid actors is what percent of the average salary of the three highest paid actors? Correct Answer 71.93%
Given,
Salary of S = Rs. 10000
Let salary of T, U and W be Rs. T, Rs. U and Rs. W respectively.
Given,
⇒ U = 10000 + 10000 × 50/100
⇒ U = 15000
Salary of U = Rs. 15000
⇒ T = U - U × 25/100
⇒ T = 15000 - 15000 × 25/100
⇒ T = 11250
Salary of T = Rs. 11250
Given,
Salary of V = Rs. 20000
⇒ W = 20000 - 6000
⇒ W = 14000
Salary of W = Rs. 14000
Three highest paid actors from this five is W, U and V.
Average salary of three highest paid actors
= (14000 + 15000 + 20000)/3
= 49000/3
= 16333.33
Average salary of three lowest paid actors
= (10000 + 11250 + 14000)/3
= 35250/3
= 11750
Required percentage
= (11750/16333.33) × 100
= 71.93%