Study the given pie chart and answer the question given below. Percentage breakup of employees working in different departments of a company Department the ratio of men and women male female Information technology (IT) 11 12 Account 5 4 Marketing 8 9 Production 4 3 Human Resource (HR) 9 5 Total number of employees = 1800 If 10% of the men working in the Accounts department are transferred to the HR department, and one-fourth of the female employees working in the Production department is transferred to the Marketing department, then the number of male employees working in the HR department is what percent less than the number of female employees working in the Marketing department? (correct to one decimal place)

Study the given pie chart and answer the question given below. Percentage breakup of employees working in different departments of a company Department the ratio of men and women male female Information technology (IT) 11 12 Account 5 4 Marketing 8 9 Production 4 3 Human Resource (HR) 9 5 Total number of employees = 1800 If 10% of the men working in the Accounts department are transferred to the HR department, and one-fourth of the female employees working in the Production department is transferred to the Marketing department, then the number of male employees working in the HR department is what percent less than the number of female employees working in the Marketing department? (correct to one decimal place) Correct Answer 16.7%

Calculation:

Total employees working in the Accounts department = 1800 × 18/100

⇒ 324

Total men in Accounts department = 324 × 5/9

⇒ 180

So, 10% of the men = 180 × 10/100 = 18

Total employees working in the HR department = 1800 × 14/100

⇒ 252

Total men in Accounts department = 252 × /14

⇒ 162

After increase total men = 162 + 18 = 180

Total employees working in the Production department = 1800 × 28/100

⇒ 504

Total female in Accounts department = 504 × 3/7

⇒ 216

1/4th of the female = 216 × 1/4

⇒ 54

Total employees working in the Marketing department = 1800 × 17/100

⇒ 306

Total female in Marketing department = 306 × 9/17

⇒ 162

After increase total female = 162 + 54 = 216

Difference = 216 - 180 = 36

Required % = (36/216) × 100

⇒ 16.7%

∴ Required answer is 16.7%

Related Questions