Study the given pie chart and answer the question that follows: The pie chart shows the break-up of the total number of employees of a company in 2019, in five departments A, B, C, D, and E. Total number of employees = 4500 The average number of employees of the company in departments D and E is what percentage of the number of employees in department A (correct to one decimal place)?
Study the given pie chart and answer the question that follows: The pie chart shows the break-up of the total number of employees of a company in 2019, in five departments A, B, C, D, and E. Total number of employees = 4500 The average number of employees of the company in departments D and E is what percentage of the number of employees in department A (correct to one decimal place)? Correct Answer 55.5%
Calculation:
Average number of employees in D and E = 4500 × (63.2 + 45.6)/(360 × 2)
⇒ 680
Total number of employees in A = 4500 × 98/360
⇒ 1225
Required % = (680/1225) × 100 = 55.510 ≈ 55.5%
∴ Required answer is 55.5%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025