Aman's expense is 30% more than Vimal's expense and Vimal's expense is 10% less than Raman's expense. If the sum of their expenses is Rs. 6447, then what would be the Aman's expense?

Aman's expense is 30% more than Vimal's expense and Vimal's expense is 10% less than Raman's expense. If the sum of their expenses is Rs. 6447, then what would be the Aman's expense? Correct Answer Rs. 2457

Let expenses of Aman, Vimal and Raman be Rs. m , Rs. p and Rs. n respectively.

Given,

⇒ m = p + p × 30/100

⇒ m = 13p/10

⇒ p = 10m/13

Given,

⇒ p = n – n × 10/100

⇒ p = 9n/10

As,

⇒ 10m/13 = 9n/10

⇒ n = 100m/117

Given,

⇒ m + n + p = 6447

⇒ m + 10m/13 + 100m/117 = 6447

⇒ 117m + 90m + 100m = 6447 × 117

⇒ 307m = 6447 × 117

⇒ m = 2457

∴ Aman expenses is Rs. 2457

Related Questions

A petrol car is hired for 6 days. Expense is Rs. 10 more on each day than the expenses made on the previous day. What was the total expenditure incurred in 6 days? Statement I: One-third of the total expense was made in the first 3 days. Statement II: Expenses on the 5th day is twice the expenses on 2nd day.