In the upcoming election of 2019, the forecasted report by KPMG is as follows. a. Congress - 35% of valid votes b. BJP - 65% of valid votes c. Total no. of votes = 950000 d. Invalid votes = 30% If the above mentioned forecasted report will be 100% true, then calculate by how much percentage BJP will win considering only valid votes from total votes?

In the upcoming election of 2019, the forecasted report by KPMG is as follows. a. Congress - 35% of valid votes b. BJP - 65% of valid votes c. Total no. of votes = 950000 d. Invalid votes = 30% If the above mentioned forecasted report will be 100% true, then calculate by how much percentage BJP will win considering only valid votes from total votes? Correct Answer 85.71%

Total no. of votes = 950000

Total no. of valid votes = 0.7 × 950000 = 665000

No. of votes polled by Congress = 0.35 × 665000 = 232750

Total no. of Valid votes polled by BJP = 0.65 × 665000 = 432250

∴ BJP won by congress by = (432250 - 232750)/232750 × 100 = 85.71 %

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.