In an election there are two candidates A and B. Total 22,000 voters were supposed to cast their votes on the election day but later it was known that 15% voters have been absent. B won the election but it was revealed that 33.33% of his votes were invalid due to which after removing the count of invalid vote, votes of B and A are equal. Calculate the difference between the votes of A and B initially.

In an election there are two candidates A and B. Total 22,000 voters were supposed to cast their votes on the election day but later it was known that 15% voters have been absent. B won the election but it was revealed that 33.33% of his votes were invalid due to which after removing the count of invalid vote, votes of B and A are equal. Calculate the difference between the votes of A and B initially. Correct Answer 3740

Given:

Total number of voters = 22,000

Calculation:

 Percentage of voters who didn’t cast their votes = 15%

Percentage of voters who cast their votes = 100 – 15 = 85%

Voters who casted their votes = 22,000 × (85/100) = 18,700

∴ Votes of A and B together is 18,700

⇒ B + A = 18,700      ----(i)

Now, 33.33% votes of B is invalid

∴ Valid votes of B = 100 – 33.33 = 66.66 % = 2/3

⇒ (2/3) B = A

⇒ 2B – 3A = 0      ----(iI)

Solving (i) and (ii)

A = 7480 and B = 11,220

So, Difference of votes = 11,220 – 7480 = 3740

∴ The difference between the votes of A and B initially is 3740.

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.