A train 150 metres long is running at a speed of 15 metres per second. In how much time (in seconds) it will cross a bridge of 300 metre long?

A train 150 metres long is running at a speed of 15 metres per second. In how much time (in seconds) it will cross a bridge of 300 metre long? Correct Answer 30

Speed = Distance/Time

Length of train is 150 m

Speed of train = 15 m/s

Total distance travelled will be the sum of length of bridge and the train

Total distance travelled while crossing a bridge of 300 metre long = 150 + 300 = 450 m

Time taken = 450/15 = 30 sec

Related Questions