A train 250 metres long is running at a speed of 15 metre per second. In how much time (in seconds) train will cross a bridge of 500 metre long?

A train 250 metres long is running at a speed of 15 metre per second. In how much time (in seconds) train will cross a bridge of 500 metre long? Correct Answer 50

Speed of the train = 15 m/s

Length of the train = 250 m

Distance to be covered by the train to cross 500 m bridge = 250 + 500 = 750 m

Time = Distance/speed = 750/15 = 50 seconds

Related Questions