Train A running with the speed of 36 km/hr crosses a pole in 20 seconds. Another train B whose length is 100 metre more than length of train A is running with the speed of 18 km/hr. Find the time taken by train B to cross a platform of length 500 metre.
Train A running with the speed of 36 km/hr crosses a pole in 20 seconds. Another train B whose length is 100 metre more than length of train A is running with the speed of 18 km/hr. Find the time taken by train B to cross a platform of length 500 metre. Correct Answer 160 seconds
Given:
Length of platform = 500 m
Time required by train A to cross a pole = 20 seconds
Speed of train A = 36km/hr
Speed of train B = 18km/hr
Length of train B = Lenght of Train A + 100 m
Formula used:
S = D/T
(where, S = speed, D = Distance, T = Time taken)
Calculation:
Speed of Train A and train B in m/s
Train A = 36 × (5/18) = 10 m/s
Train B = 18 × (5/18) = 5 m/s
The length of the train A = 10 × 20 = 200 m
The length of the train B = 200 + 100 = 300 m
Time taken by train B to cross-platform = (500 + 300)/5 ⇒ 160 seconds
∴ The time taken by train B to cross a platform of length 500 metres is 160 seconds