The price of a certain food items was raised by 12% in market. The consumption of the same food items was decreased from 250 kgs to 200 kgs. By how much percent will expenditure on food item fall in the market?
The price of a certain food items was raised by 12% in market. The consumption of the same food items was decreased from 250 kgs to 200 kgs. By how much percent will expenditure on food item fall in the market? Correct Answer 10.4%
Let initial price of food be Rs. 100
As known,
Expenditure = price × consumption
For price 100 consumption is 250 kgs
Expenditure = 100 × 250 = 25000.
Price of a food items is increased by 12%.
New price of food item = 100 + 100 × 12/100 = 112
New expenditure = 112 × 200 = 22400.
Change in expenditure
= × 100
= 10.4
∴ By 10.4% expenditure of food item is falled.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025