The price of item A increases by 50 paise every year while the price of item B increases by 25 paise every year. If in 2008, the price of item A was Rs. 3.20 and that of B was Rs. 5.30, in which year item A will cost 40 paise more than the item B?
The price of item A increases by 50 paise every year while the price of item B increases by 25 paise every year. If in 2008, the price of item A was Rs. 3.20 and that of B was Rs. 5.30, in which year item A will cost 40 paise more than the item B? Correct Answer 2018
Given
In 2008 A = Rs. 3.2, B = Rs. 5.3
each year A is increased by Rs. 0.5 and B is increased by Rs. 0.25
Calculation
let after n year A will be Rs. 0.4 more than B
=> A + n(0.5) = B + n(0.25) + 0.4
=> 3.2 + 0.5n = 5.3 + 0.25n + 0.4
=> 0.5n - 0.25n = 5.7 - 3.2
=> 0.25n = 2.5
=> n = 2.5/0.25 = 10 years
so after 10 years from 2008 the year will be 2018
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025