In a company, the average monthly salary of 15% workers is Rs. 15000, the average monthly salary of the next 55% workers is Rs. 10000 and that of rest of the workers is Rs. 12000. If the total monthly salary of all the workers is Rs. 454000, then how many workers are there in the company?
In a company, the average monthly salary of 15% workers is Rs. 15000, the average monthly salary of the next 55% workers is Rs. 10000 and that of rest of the workers is Rs. 12000. If the total monthly salary of all the workers is Rs. 454000, then how many workers are there in the company? Correct Answer 40
Let the number of workers in the company be x.
So, the number of workers, whose average salary is Rs. 15000 = x × 15/100 = 3x/20
The number of workers, whose average salary is Rs. 10000 = x × 55/100 = 11x/20
And the number of workers, whose average salary is Rs. 12000 = x × 30/100 = 3x/10
According to the question∶
+ + = 454000
2250x + 5500x + 3600x = 454000
11350x = 454000
x = 40
Hence, the number of workers in the company = 40
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025