A's monthly salary is 20% more than B's monthly salary. C's monthly salary is ₹25,000 more than B's monthly salary. Their total monthly salary is ₹2,65,000. The salary of B is what percentage of that of C?
A's monthly salary is 20% more than B's monthly salary. C's monthly salary is ₹25,000 more than B's monthly salary. Their total monthly salary is ₹2,65,000. The salary of B is what percentage of that of C? Correct Answer 75%
Given:
A's monthly salary is 20% more than B's monthly salary.
C's monthly salary is ₹25,000 more than B's monthly salary.
Their total monthly salary is ₹2,65,000.
Concept used:
Application of Percentage
Calculation:
Let the salary of B is Rs. Q.
A's monthly salary = Q + Q × 20% = Rs. 1.2Q
C's monthly salary = Q + 25000
According to the question,
Q + 1.2Q + Q + 25000 = 265000
⇒ Q = 75,000
B's monthly salary = Rs. 75,000
C's monthly salary = (75000 + 25000) = Rs. 1,00,000
% = 75,000/1,00,000 × 100 = 75%
∴ The salary of B is 75% of that of C.