Out of total monthly salary of Bhaumik spends 30% of his monthly salary on Rent and 15 % on travelling expenses. 35% of the remaining monthly salary for food and while the remaining salary is saved which is equal to Rs. 14300, if his salary is increased by 10% but expense remains same how much money will he save monthly?
Out of total monthly salary of Bhaumik spends 30% of his monthly salary on Rent and 15 % on travelling expenses. 35% of the remaining monthly salary for food and while the remaining salary is saved which is equal to Rs. 14300, if his salary is increased by 10% but expense remains same how much money will he save monthly? Correct Answer Rs 18300
Given:
Rent = 30%
Travelling expenses = 15%
Monthly salary = 35%
Salary saved = Rs 14300
Salary increased = 10%
Calculation:
Let the monthly salary of Kabir be x,
⇒ Already used expense 30% + 15% = 45%
⇒ hence remaining is 55%
⇒ Now 35% of remaining is used in food so rest 65% will be equal to
⇒ X × (55/100) × (65/100) = 14300
⇒ X = 14300 × (100/55) × (100/65)
⇒ X = Rs. 40000
⇒ Increase in salary is 10% = (40000 × 110/100) = 44000
⇒ Savings is 14300 + 4000 = 18300
∴ savings is Rs 18300