In a company, the salary of 40% of the workers is Rs. 14000 and that of the remaining workers is Rs. 12000, out of which 65% are male workers. If the number of female workers, whose salary is Rs. 12000, is 840, then find the total amount of salary received by all the workers taken together?
In a company, the salary of 40% of the workers is Rs. 14000 and that of the remaining workers is Rs. 12000, out of which 65% are male workers. If the number of female workers, whose salary is Rs. 12000, is 840, then find the total amount of salary received by all the workers taken together? Correct Answer Rs. 5.12 Crore
Suppose the total number of workers in the company = x
The number of workers, whose salary is Rs. 14000 = x × 40/100 = 2x/5
The number of workers, whose salary is Rs. 12000 = x × 60/100 = 3x/5
The number of female workers, whose salary is Rs. 12000 = (3x/5) × 35/100
According to the question ∶
(3x/5) × 35/100 = 840
21x/100 = 840
x = 4000
So, the total amount of salary received by all the workers together
4000 × (40/100) × 14000 + 4000 × (60/100) × 12000
22400000 + 28800000 = Rs. 5.12 Crore
The correct answer is option 2.