From 600 ml of 40% solution of spirit, some quantity of solution is replaced by 16% solution of spirit. If the mixture so obtained contains 24% solution of spirit, how much solution of 40% spirit was replaced?
From 600 ml of 40% solution of spirit, some quantity of solution is replaced by 16% solution of spirit. If the mixture so obtained contains 24% solution of spirit, how much solution of 40% spirit was replaced? Correct Answer 400 ml
Given:
Quantity of sprit of concentration 40% = 600 ml
Formula:
Mixture and Allegation method:
[ alt="F3 Maanik.G 22-07-2020 Savita D1" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/07/F3_Maanik.G_22-07-2020_Savita_D1.png" style="width: 144px; height: 174px;">
Where, a > c > b
Calculation:
[ alt="F3 Maanik.G 22-07-2020 Savita D2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/07/F3_Maanik.G_22-07-2020_Savita_D2.png" style="width: 127px; height: 130px;">
⇒ Ratio of quantity of sprit concentration 40% to that of replaced quantity of concentration of 16% = 8x : 16x = x : 2x
Total quantity = x + 2x = 3x
Replaced quantity = 2x
According to the question
3x = 600 ml
⇒ x = 600/3
⇒ x = 200 ml
∴ Replaced quantity of solution = 2 × 200 = 400 ml