30 litres of spirit was mixed with 150 litres of whisky, 30 litres of this mixture was sold and some more quantity of whisky and spirit was added in the respective ratio of 5 : 6. If the final quantity of whisky was 500% of the initial quantity of spirit, what was the quantity of spirit that was added?
30 litres of spirit was mixed with 150 litres of whisky, 30 litres of this mixture was sold and some more quantity of whisky and spirit was added in the respective ratio of 5 : 6. If the final quantity of whisky was 500% of the initial quantity of spirit, what was the quantity of spirit that was added? Correct Answer 30 litres
GIVEN :
30 litres of spirit was mixed with 150 litres of whisky and 30 litres of this mixture was sold.
some more quantity of whisky and spirit was added in the respective ratio of 5 : 6.
If the final quantity of whisky was 500% of the initial quantity of spirit.
ASSUMPTION :
Let the amount of whisky and spirit added be 5p and 6p respectively.
CALCULATION :
Ratio of whisky to spirit in the mixture = 150 : 30 = 5 : 1
∴ Quantity of mixture sold i.e. 30 L will contain the whisky and spirit in ratio
= 5 : 1
Quantity of spirit sold = 1/(1 + 5) × 30 = 5 litres
Quantity of spirit left after selling = 30 – 5 = 25 litres
Quantity of whisky sold = 5/(1 + 5) × 30 = 25 litres
Quantity of whisky left after selling = 150 – 25 = 125 litres
According to question:
Final quantity of whisky = 500/100 × 30 = 150 litres
∴ 125 + 5p = 150
⇒ P = 5 litres
∴ Quantity of spirit added = 6p = 30 litres